Telefon
WhatsApp
Yükleniyoru Devre Dışı Bırak

TELAFİ EĞİTİMİ

TELAFİ EĞİTİMİ

Milli Eğitim Bakanlığı yaz dönemi telafi programını açıkladı. Sorulması gereken ilk soru neyin telafisini yapacağımız. Öğrencilerde, öğretmenlerde, ailelerde pandemi dönemindeki izolasyonlu yaşamdan motivasyon kaybını, öğrencilerde artan odaklanma sorunlarını telafi etmeden bir telafi gerçekten mümkün mü? Öğrenme süreçlerinde normalleşme yaşayabilmek için,  öncelikle bahsettiğimiz duygu durumlarında normalleşme gerekmez mi?

LGS,TYT,AYT(YKS) odaklı eğitim anlayışında duygulara yönelmek gerçekten zor olacaktır. Okul, kurs ve merkezlerde çalışan rehber öğretmenlerin, ders öğretmenlerinin üzerinde düşünecekleri ilk husus öğrencilerle birlikte normalleşmek için, eğitim ve öğretime ilginin, odağın tekrar davet edilebilmesi adına ne yapılabileceğidir. Eğitim ve öğretim yeniden şenlenmelidir.

Akademik anlamda sosyo ekonomik durumu iyi olan aileler, özel okul, kurs, özel ders gibi imkanlarla öğrencilerini aktif tutmaya çalışırken, geri kalan %80 nin bu gibi imkanlardan yararlanma şansı olmadı.

Çözümsüzlükten bahsetmek yerine,  kendi kapı önünden başlanmalıdır. Tekirdağ- Çorlu da bu konu öğretmenler, aileler ve öğrencilerle paylaşılarak büyütülmeli, her zaman olduğundan daha fazla eğitime ve öğretime ihtiyaç olduğu bilinmeli ve hareket edilmelidir. 

 

Paylaş:

Etiketler: telafieğitim, telafi, sınav, lgs, yks, çorlu, tekirdağ, sınavheyecanı, eğitim, öğretim